10 lutego 2009
http://wiadomosci.gazeta.pl//i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://wiadomosci.gazeta.pl//i/obrazki/google_search/sblank.gif/i/obrazki/google_search/google.gif

Gazeta.pl > Białystok >  Ekologia

A A A Poleć znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum RSS Białystok - Gazeta.pl

Ekologiczne plakaty dla puszczy

jame
2008-08-31, ostatnia aktualizacja 2008-08-31 20:38

Dużymi billboardami w miejscowościach wokół Białowieskiego Parku Narodowego i reklamówkami telewizyjnymi ekolodzy przekonują mieszkańców tych terenów do korzyści płynących z ochrony przyrody.

- Na ponad dwóch trzecich obszaru puszczy nadal ma miejsce rabunkowa gospodarka leśna. Leśnicy nie oszczędzają nawet rezerwatów położonych poza parkiem narodowym. Pod pretekstem walki z kornikiem wycinają w nich najcenniejsze, bo ponad stuletnie świerki. Puszcza Białowieska traci przez to swoją rangę i powoli upodabnia się do zwykłego lasu gospodarczego. A na tym najbardziej tracą jej mieszkańcy - uważa Rafał Dziemiński z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot - organizacji pozarządowej, działającej między innymi na rzecz poszerzenia parku.

Jako przykład korzyści płynących z jego sąsiedztwa pokazuje Białowieżę.

- Tam trudno znaleźć rodzinę, w której przychody z turystyki nie stanowią znaczącej części domowego budżetu. A turystów przyciąga właśnie park. Gdy obejmie większe tereny, podobne możliwości otworzą się przed mieszkańcami Hajnówki czy Narewki - uważa Dziemiński.

Dlatego właśnie w Hajnówce, Narewce i Białowieży zawisło kilka dużych billboardów, przedstawiających m.in. najcenniejsze fragmenty puszczy z wiekowymi drzewami, zestawione z obrazkiem z wyrębu. Na każdym z nich widnieje proste hasło: "Nasza puszcza. Wiele jej zawdzięczamy."

Wczoraj też trwały prace nad filmem reklamowym, który będzie emitowany w regionalnej TVP najprawdopodobniej od połowy września. W kręconych w polskim sercu puszczy scenach Todar, znany białoruski muzyk związany z tamtejszą opozycją, mówi:

- Puszcza Białowieska jest naszym wspólnym dziedzictwem: polskim i białoruskim. Cała leżąca po naszej stronie granicy część - to park narodowy. Nie rozumiem, dlaczego w Polsce jest inaczej.

Kampania reklamowa jest częścią podjętej przez Pracownię Akcji, która ma na celu uświadomienie mieszkańcom okolic Białowieskiego Parku Narodowego korzyści płynących z sąsiedztwa obiektu i szans, jakie niesie jego powiększenie. Finansowana jest z środków pochodzących z unijnego programu Środki Przejściowe.

Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok
  • Ekologiczne plakaty dla puszczy redemprez 01.09.08, 11:52

    i to jest słuszna koncepcja. Poszerzyc, przekonac niezdecydowanych i zrobic ztego region turystyczny z prawdziwego zdarzenia. Jeden z nielicznych nascianie wschodniej, jaki ma szansę »

reklama