Sosnowe truchło (Białowieski Park Narodowy)


Potężna dolna partia pnia drzewa z widocznym niewielkim wyżarem (2008r.)
szacunkowy obwód pnia 390cm
wysokość drzewa 33m
wykiełkowało XVIIw.
zamarło
lata 90-te XXw. ?
Najpotężniejsze sosny (Puszcza Białowieska)

Najpotężniejsze sosnowe truchło znane mi nie tylko z obszaru Białowieskiego Parku Narodowego, ale całej polskiej części Puszczy Białowieskiej.

  Prawdopodobnie drzewa stało się ofiarą jakiejś lokalnej burzy lub trąby powietrznej, która musiała przejść na tą częścią BPN kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Las wygląda w tym miejscu, jakby w jednej chwili wszystkie, niegdyś go tworzące, potężne drzewa zostały powalone. Sosna została wyrwana z korzeniami i powalona w kierunku pn.-wsch. Prawdopodobnie drzewo wtedy jeszcze żyło.

   Powalony pień tej sosny robi naprawdę duże wrażenie, a sterczące pokręcone konary i fragmenty korzeni dodatkowo je potęgują. Szacunkowy obwód pnia sosny przed utratą kory to 380-390cm.

   Bardzo możliwe, że to właśnie ta sosna jest wymieniana jako najgrubsza w BPN w zestawieniu najgrubszych drzewa w książce „Park Narodowy w Puszczy Białowieskiej” po red. J.B.Falińskiego . Podawane w tej książce rozmiary drzewa: obwód na wys. piersi-390cm, wys.33m. U podstawy pnia widoczny jest niewielki wyżar. (oprac.Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)

   

 

ARTYKUŁY:

"Sosny niebotyczne" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 2/2008)

"Sosny niebotyczne" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 3/2008)

Najsłuszniejsze drzewo – historia sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) w Puszczy Białowieskiej do końca XVIII stulecia (Tomasz Samojlik)

 

 

LINK:

Strona internetowa - "Drzewa Białowieskiego Parku Narodowego"

 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda