Pan Tomasz Samojlik podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie Puszczy Białowieskiej |
Tomasz Samojlik urodził się w Hajnówce i po studiach w Lublinie wrócił w rodzinne strony. Od roku 2002 pracuje w Zakładzie Badania Ssaków w Białowieży gdzie koordynuje projekty unijne oraz rozwija nową dziedzinę badań – historię przyrodniczą.
W roku 2007 obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie rozprawę doktorską „Antropogenne przemiany środowiska Puszczy Białowieskiej do końca XVIII wieku. Historią Puszczy zajmuje się więc zawodowo, zwłaszcza, że obecnie skupia się na okresie XIX i XX wieku, a więc tym, który zadecydował o współczesnym obliczu Puszczy.
Tomasz Samojlik zajmuje się również popularyzacją wiedzy o historii Puszczy Białowieskiej pisząc artykuły zarówno w publikacjach naukowych, jak popularnych i prasie codziennej. Jest redaktorem i współautorem popularnej książki „Ochrona i łowy – Puszcza Białowieska w czasach królewskich” Białowieża 2005 i współredaktorem (z Piotrem Daszkiewiczem i Bogumiłą Jędrzejewską) „Puszcza Białowieska w pracach przyrodników 1721 – 1831”, Warszawa 2004.
Wśród dzieci w regionie popularne są opowieści Tomasza Samojlika o przygodach żubra Pompika. W swojej pozanaukowej twórczości (książki dla dzieci, komiksy) stara się nawiązywać do regionu, jego tradycji i kulturowej różnorodności. (oprac. Janusz Korbel)
LINKI:
"Ochrona i łowy - Puszcza Białowieska w czasach królewskich"
"Francuski pionier badań prahistorycznych w Białowieży" (Matecznik Białowieski 2/2009) Tomasz Samojlik, Piotr Daszkiewicz
"Robert Hainard w Bialowieży" (Matecznik Bialowieski 0/2007) Tomasz Samojlik, Piotr Daszkiewicz