Czajkowski Ludwik (1864-1938)


Ludwik Czajkowski (1864-1938)

 Inżynier-architekt, pracował m.in. jako inspektor techniczno-budowlany w Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży.

Urodził się w 1864 roku w Płocku. Po ukończeniu gimnazjum w Łomży studiował w Instytucie Inżynierów Cywilnych w Petersburgu. W latach 1894-1907 pracował na Dalekim Wschodzie (Chabarowsk, Władywostok, Charbin) zajmując wysokie i odpowiedzialne stanowiska z zakresu budowy dróg i cywilnego budownictwa.

W 1907 roku wrócił do kraju. Do połowy 1909 roku pracował w Grodnie na stanowisku młodszego gubernialnego inżyniera, po czym znów wyjechał za granicę, gdzie możliwości znalezienia pracy były łatwiejsze. Budował koszary dla wojska w Błagowieszczeńsku nad Amurem, obóz dla 2-go korpusu armii między Orenburgiem a Samarą, a także kolej Bucharską oraz kolej Batum-Trebizonda w Turcji.

W 1921 roku powrócił do kraju. Zatrudnił się na stanowisku kierownika robót Głównych Warsztatów Kolejowych w Pruszkowie. W 1925 roku przeniósł się do Białowieży, gdzie otrzymał stanowisko inspektora techniczno-budowlanego w Dyrekcji Lasów Państwowych. Niestety, nabyta za granicą choroba (malaria), spowodowała, że był zmuszony porzucić tę pracę. Przez pewien czas pracował jeszcze jako kontroler drogowy w Dyrekcji Gdańskiej PKP w Kościerzynie, następnie z dniem 1 stycznia 1933 roku odszedł na emeryturę.

Był członkiem Związku Polskich Inżynierów Kolejowych, działał też w licznych organizacjach społecznych.

Zmarł 17 września 1938 roku. (Oprac. Piotr Bajko)

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak