Miłkowska Danuta Maria (1935-2022) 

 

Danuta Maria Miłkowska

Lekarz-pediatra (primo voto Domańska), pracowała w Białowieży w latach 1977-1993.

 

Urodziła się 26 marca 1935 roku w Pogórzu (obecnie dzielnica Gdyni). Jej ojciec pracował jako latarnik. W 1939 roku wyjechała z matką do dziadków w Kiwercach na Wołyniu. Wybuch wojny zatrzymał ich tam aż do wyzwolenia. 28 maja 1945 roku, w drodze repatriacji, przyjechali do Malborka. Ojciec Wacław, który podczas wojny chciał ściągnąć żonę i córkę do domu przez tzw. „zieloną granicę”, został  zatrzymany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Po wojnie osiedlił się w Kanadzie.

W Malborku Danuta ukończyła szkołę podstawową, a następnie Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza. Maturę zdała w 1953 roku. Rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Morskiej w Sopocie, ale po pierwszym semestrze zrezygnowała z tego kierunku. Zmieniła w tym czasie miejsce zamieszkania i wyszła za mąż. Już jako matka 2-letniej córki Ewy, zdała na Akademię Medyczną w Warszawie; została przyjęta na wydział lekarski. Po studiach odbywała staż poza Warszawą, a następnie otrzymała pracę w stolicy, gdzie też mieszkała.

Po przepracowaniu 8 lat, postanowiła przenieść się w okolice Hajnówki. 1 października 1977 roku rozpoczęła pracę w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Białowieży. Pracowała w nim do przejścia na emeryturę w 1993 roku. W tym czasie pełniła także dyżury na oddziale dziecięcym w szpitalu w Hajnówce. W Białowieży zorganizowała pediatrię – powstały gabinety dla dzieci chorych i dla prac profilaktycznych. Funkcjonowały też gabinety: zabiegowy i szczepień.

W 1981 roku wyszła za mąż za łowczego Lecha Miłkowskiego i przyjęła jego nazwisko. Razem z mężem byli zafascynowani Puszczą Białowieską. Z powodu cukrzycy zaczęła tracić wzrok. Mimo kalectwa opiekowała się starą matką aż do jej śmierci. W pracach domowych pomagały jej opiekunki.

Zmarła 29 grudnia 2022 roku w szpitalu w Hajnówce. 3 stycznia 2023 roku została pochowana na cmentarzu w Białowieży. (Oprac. Piotr Bajko)

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak