Dąb przy bagnisku (Białowieski Park Narodowy)


 
Piękna dolna partia pnia drzewa - widok
od zachodu (2009r.)
obwód pnia na wys.130cm (2011r.) 676cm
wysokość drzewa 35.6m
wysokość kolumny pnia do pierwszej gałęzi 15-16m
wykiełkowało XVIw.

Potężny dąb rosnący na skraju zabagnionej niecki terenu. Drugi pod względem obwodu pnia na terenie Białowieskiego Parku Narodowego, po "Dębie Maćku" . Obwód pnia na wys. 130cm - 676cm (2011.), wys.35.6m .

       Drzewo ma przepiękny kolumnowy pień, a koronę tworzą trzy potężne konary. Kiedyś tworzyły 4 ,ale przed kilkunastu laty konar skierowany na poł.-zach. odłamał się i do dziś spoczywa u podstawy drzewa.

      Drzewo wymieniane jest w rejestrze drzew pomnikowych z pocz. lat 90-tych XX wieku. Podawany w nim średnica pnia  to 194 cm. Jeżeli pomiar z pocz. lat 90-tych był dokładny to drzewo musiałoby przyrosnąć przez ok.15 lat  - 45 cm.  Z moich obserwacji wynika, że dęby w dobrej kondycji , dużą koroną i rosnące na żyznym siedlisku mogą zwiększa swój obwód nawet 2,5 cm. rocznie( jednak wydaje mi się, że ten dąb z racji dość mocno przerzedzonej korony aż tak szybko przyrastać nie byłby w stanie).  Dlatego sądzę, że pomiar z pocz. lat 90-tych nie był przeprowadzony zbyt dokładnie i drzewo już wtedy miało znacznie grubszy pień. Myślę, że  przez ten okres drzewo przyrosło max jakieś 20-30cm.(oprac. Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)

 

 

 

 

ARTYKUŁY:

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2007)

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2008)

LINKI:

Strona internetowa - "Dęby z Puszczy Białowieskiej"

Strona internetowa -"Drzewa z Białowieskiego Parku Narodowego"

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda