Kraina Żubra


Oficjalne logo "Krainy żubra"

Nazwa projektu finansowanego ze środków unijnych LIFE 2006 – 2010 www.krainazubra.pl, obejmującego prawie 63 000 ha powierzchni.

   Jak piszą realizatorzy projektu jego głównym celem jest wypracowanie „nowej strategii zrównoważonej ochrony żubra w Puszczy Białowieskiej, poprawa warunków bytowania gatunku oraz stworzenie możliwości jego naturalnej migracji.” Projekt zajmuje się m.in. poprawą bazy pokarmowej i przywracaniem korytarzy ekologicznych.

   W ramach projektu rozważa się także kontrowersyjne dla etnologów działania kulturowe: oznaczenie obszaru czytelnymi dla turystów piktogramami, lansowanie określenia „Kraina Żubra” jako marki handlowej itp.

    Termin „Kraina żubra” funkcjonuje także w Białorusi, która żubra traktuje jako symbol niemalże narodowy. Z jednej strony liczne w Białorusi pomniki żubra mają przyciągać turystów do Puszczy Białowieskiej, z drugiej ten sam żubr stał się symbolem białoruskiej opozycji jako zwierzę, które idzie swoją droga i nie oczekuje narzuconej pomocy. Kraina żubra to region białoruski wokół Puszczy Białowieskiej. Kraina żubra to także obszar działania kompanii piwowarskiej, która w Polsce wykorzystuje żubra jako symbol produktu. Między Białymstokiem a Białowieżą można spotkać plastykowe żubry ustawione przy drogach, mające kojarzyć się z produktem handlowym. Żubr, niemal identyczny z białoruskim ustawionym przy drogach w Białorusi, jest także znakiem rozpoznawczym euroregionu Puszcza Białowieska.(oprac. Janusz Korbel)


Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda