Dąb Omszony Mocarz (Białowieski Park Narodowy) Pięknie omszona dolna partia pnia tego olbrzyma (2007r.)
obwód pnia na wys.130cm (2007r.)  570cm
wysokość drzewa  40m
wysokość koluny pnia
do pierwszej gałęzi
 17-18m
wykiełkował XVIIw.
 

Potężny dąb, którego charakterystyczną cecha jest niezwykle mocno omszony  pień.  (obw. pnia na wys. piersi 570cm ,wys.40m)

     Pierwszy raz dotarłem do niego w 2007 roku i od razu zrobił na mnie duże wrażenie.  Drzewo rośnie w dobrze zachowany  lesie wilgotny z dużym udziałem dębów o wymiarach pomnikowych.  Kolumna pnia lekko pochylona na zachód, ale i tak bardzo foremna i porażająca swoim ogromem. Jestem przekonany, że tylko nieznacznie traci on na obwodzie tuż pod osadzeniem na  nim korony.   Na wys. ok. 18 metrów na pniu osadzone są potężne konary sterczące wysoko ku górze.  Ten typ pokroju (pień  od razu przechodzi  w konary) nie pozwala zaliczyć tego dębu do grupy Klasyczny Dębów Białowieskich. Ale to wcale  temu dębowi nie odbiera  uroku, a może wręcz przeciwnie – tego typu pokrój  wzbogaca  cała niezwykle bogatą gamę pokrojów dębowy jakie można wyśledzić w białowieskim mateczniku.

   Żywotność dębu niestety nie jest już dobra, ale  to wcale nie znaczy, że w najbliższym czasie dąb uschnie. Osobiście znana dęby (np. Dąb Nieśmiertelny), które przed 15-20 laty były w znacznie gorszej kondycji od naszego dębu, a jednak do dziś co prawda nie można powiedzie , że mają się dobrze, ale jednak jako tako się mają.

Mają na uwadze żyzności gleby na jakiej rośnie dąb, rozmiar korony, oraz naturalnie  rozmiary  samego drzewa  można z grubsza  szacować wiek drzewa na 380-400 lat.

 

 

 

 

 

 

ARTYKUŁY:

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2007)

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2008)

LINKI:

Strona internetowa - "Dęby z Puszczy Białowieskiej"

Strona internetowa -"Drzewa z Białowieskiego Parku Narodowego"

 

 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda