Dąb Małgosi 

Pani Małgorzata Karczewska (po prawej) pod dębem noszącym jej imię (2009r.)
obwód pnia na wys.130cm (2009r.) 579cm
obwód pnia na wys.180cm (2009r.) 532cm
obwód pnia u podstawy
(2009r.)
756cm
wysokość drzewa 41m
wysokość kolumny pnia do pierwszej gałęzi 20-21m
wykiełkował XVIIw.

Na szczęście doczekaliśmy demokracji i z wolności korzystać, a jakże możemy, w całej życiowej rozciągłości. Już dąb nie musi się obowiązkowo nosić imienia Włodzimierza Ilicza wiadomo jakiego, a sosna przykładowo Wielkiego Października za patrona nie musi mieć. Nam Miłośnikom Białowieskich Drzew znacznie lepiej do gustu przypadają imiona żeńskie – zwłaszcza, że już precedens tutaj na białowieskim podwórku mieliśmy w nazewnictwie drzew. Przed laty grupa Strażników BPN nazwała jedną z sosen imieniem Baśka. Co prawda potem sosenka pod naporem wiatru padła – korzonki wyciągnąwszy, ale precedens jak na to nie patrzeć miał miejsce.

   Dlatego My nie chcąc być gorsi od strażników rezerwatu ścisłego jednemu z dębów imię Małgosia przypisujemy, a nadając mu to imię Pani Małgorzacie Karczewskiej chcieliśmy za jej pracę na rzecz naszej kochanej Puszczy Białowieskiej podziękować.

   A jest to drzewo piękne, o wręcz rewelacyjnej kolumnie pnia – jednej z najwyższy pośród białowieskich dębów (20-21 metrów do pierwszej gałęzi) i trzeba główkę wysoko zadzierać, żeby konarom w koronie dobrze się przyjrzeć. A jest czemu się przyglądać, bo konarki wdzięczny mają wygląd i ku naszej radości obficie liśćmi są pokryte, i aż dziwi bierze , że u tak potężnego i starego dębu dębowa czuprynka tak dobrze się prezentuje. To dobry prognostyk dla przyszłości tego kolosa – na to wygląda, że na łono „dębowego Abrahama” szybko on się nie przeniesie i jeszcze wiele lat poszumi w białowieskiej kniei.

Ale nie tylko kolumna pnia u tego drzewa rozwarcie japki może wywołać, ale i wysokość całego drzewa jest nad wyraz imponująca, bo konarki sięgają aż 41 metra – pod tym względem Dąb Małgosi nie ustępuje najpotężniejszemu dębowi Puszczy Białowieskiej – słynnemu „Maćkowi”.

   A teraz przejdźmy do opisu podstawy pnia, bo ta część drzewa najczęściej w pierwszym rzędzie uwagę naszą przykuwa, a co u niektórych z nas – miłośników drzew - nawet dreszczyk emocji wywołuje (ślinotoku i swędzenia ciałka do tej pory nie odnotowaliśmy). Drzewo ma ładne napływy korzeniowe łagodnie spływające z podstawy pnia ku powierzchni gruntu. Kora na

 Piękna 21-metrowa kolumna pnia

pniu pełna, obficie od strony północnej pokryta mchem, co dodatkowo podkreśla malowniczość drzewa. Po środku pnia od strony północnej malutka dziupla – z pewności mająca swoich leśnych mieszkańców. Obwód na wysokość piersi słuszny – 579 cm (2009r.) i jak wykazał ostatni pomiar zwiększył się przez ostatni rok o 3-4cm, co nas bardzo cieszy, gdyż jest szansa, że już za ok. 5-6 lat drzewo może osiągnąć obwód 6 metrów i być zaliczone przez nas do grona 6-tysieczników białowieskich (naturalnie milimetrowych).

   Wszystkie zmierzone rozmiary drzewa pozwalają je zaliczyć w poczet dębów spełniający kryteria Klasycznego Dębu Białowieskiego, i to jest kolejna radocha, bo takich dębów w polskiej części Puszczy Białowieskiej jest ledwie 12.

   Podsumowując należy stwierdzić, że dąb jest super, a i nad wyraz perspektywiczne to drzewo, na pewno dużo ładniejsze od innego białowieskiego kolosa (choć i ten ma swoje plusiki) Dębu Obrońców  Doliny Rospudy.Dąb Małgosi nigdy nie był pomnikiem przyrody i jest to najpotęzniejszy znany dąb Obrębu Ochronnego Hwoźna.

    Ach! i jeszcze jedno – niech Ci co w Starej Białowieży dąbrowę zwaną „Szlakiem Królewskich Dębów” podziwiają nie myślą, że to co królewskie u dębów białowieskich dano im poznać, bo prawdziwy majestat i królewskość właśnie dopiero takie dęby jako Dąb Małgosi prezentują – w porównaniu z nim tamte drzewa to jakieś mikre, co prawda dębowe, ale zakrzaczenie.

W dniu 13 sierpnia 2009 roku w obecności Pani Małgorzaty Karczewskiej odbyło się uroczyste nadanie drzewu imienia i od tej pory drzewo oficjalnie już nosi nazwę :"Dąb Małgosi" (oprac. Miłośnicy Białowieskich Drzew)

LINKI:

Dąb Małgosi (Wikipedia)
 

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak