Dąb Jacka Kuronia


Efektowna dolna część pnia Dąb Jacka Kuronia  (2008r.)
obwód pnia na wys. 130cm (2008r.) 610cm
wysokość drzewa 34.2m
Pomnik przyrody o numerze 93
 od II poł. lat 70-tych XXw.
wykiełkował XVIIw.

Drzewo rosnące w lesie wilgotnym o pięknym kolumnowym pniu i dość rozłożystej koronie(obwód pnia na wys. piersi -  610cm (2008r.), wysokość 34.2 m). Od 2005 roku obwód pnia dębu zwiększył się o 5cm. Drzewo zgłoszone do rejestru pomników przyrody pod koniec lat 70-tych przez wielkiego miłośnika Puszczy Białowieskiej - Jacka Wysmułka i figuruje w nim pod numerem 93 .

     Pierwszy raz byłem przy tym drzewie wraz z kolegami w 1991 roku i pamiętam, że szczególnie urzekł mnie w nim jego piękny pień, a szczególnie jego piękne osadzenie w ziemi. Potem co kilka lat regularnie odwiedzałem je i nie dostrzegłem jakiejś znaczącej zmiany jego żywotności. Dziś oceniam kondycję drzewa, jak na tak potężny i wiekowy dąb, na całkiem dobrą. Osobiście bardzo lubię to drzewo i muszę przyznać, że zdarzam mi się dłużej pod nim zabawić bywa, że z butelką Coca-Coli Light!

     Z grubsza wiek drzewa można oceniać na ok.450 lat, choć w wykazie drzew pomnikowych z początku lat 80-tych podawany był wiek 500 lat. W moich notatkach ten dąb nazywałem "Imperatorem Północy", gdyż jest potężny - jak "Car-Dąb" i rośnie w północnej części Puszczy Białowieskiej. Mając na uwadze związki Pana Jacka Kuronia z Puszczą Białowieską w 2011 roku postanowiłem nazwać go Dębem Jacka Kuronia -  jest to drzewo  o wiele potężniejsze niż dąb rosnący w okolicy Masiewa - noszacy taką samą nazwę i  w moim przekonaniu dużo bardziej zasługuje na to by mieć taką nazwę, a  poza tym rośnie blisko Teremisek, gdzie działają intstytucje kulturalnę prowadzone prze z Fundację Edukacyjną  Jacka Kuronia.  (oprac. Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)

 

 

HASŁA POWIĄZANE:

Najpotężniejsze dęby(Puszcza Bialowieska)

 

ARTYKUŁY:

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2007)

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2008)

 

LINKI:

 

Strona internetowa - "Dęby z Puszczy Białowieskiej"

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda