Osiedle Centrum (Hajnówka)


Ulica 3-go Maja główna arteria komunikacyjna przebiegająca przez Osiedle Centrum (2009r.)
wybudowane  1967r.
Dzielnice Hajnówki

Powstało na terenie dawnego osiedla domów jednorodzinnych . Pozostało kilka domów pochodzących z okresu międzywojennego przy ul. 3-Maja i Kosidłów oraz przy ul. Ściegiennego. Właściwe pierwsze centrum osady Hajnówka mieściło się przy ul Targowej (obecnie Wierobieja) . Po wybudowaniu przez Niemców w latach 1915-19 przy obecnej ul. 3-go Maja : kina ,kasyna wojskowego - centrum miasta przeniosło się na tą ulicę . W budynku kasyna po 1919 mieściła się poczta , policja następnie w czasie okupacji niemieckiej (1941-1944) znajdował się tu areszt i siedziba Schutzpolizei (obecnie park przy kościele).

    W miejscu gdzie obecnie znajdują się bloki obok banku PKO , okupanci wybudowali stajnię która po 1919 r. służyła jako budynek remizy tartacznej straży pożarnej (budynek ten wyburzono w drugiej połowie lat 80-tych). W następnych latach powstawały tu nowe domy i sklepy.

    W 1919 roku w poniemieckim baraku utworzono kościół , parafia hajnowska powstała w 1923 r. Pierwszy kościół spłoną w 1936 r. Następny kościół wybudowano w miejscu kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. Był to budynek z muru pruskiego do kościoła dobudowano oddzielną dzwonnicę. W roku 1955 rozpoczęto w tym samym miejscu budowę obecnego kościoła , budowa ze względu na braki materiałowe i utrudnienia ze strony władz komunistycznych trwała do 1966 r.

   W 1967 roku przy ul. 3-Maja wybudowano bloki w stylu modernistycznym , wyburzono przy tym kilka domów drewnianych. W 1980 r. oddano do użytku kilka bloków wybudowanych z tzw. wielkiej płyty. Na początku lat 90-tych na terenie dawnego tartaku przy ulicy 3-go Maja i Parkowej wybudowano bank PKO a dawne hale tartaczne przebudowano na Halę Targową i Salon UNIBUD do którego dobudowano budynek Muzeum Kultury Białoruskiej.(oprac. i zdjęcia: Krzyszof Parzych)

 

LINKI:

Pokaz slajdów (Krzysztof Parzych)

Galeria zdjęć (Krzysztof Parzych)

 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda