Świerk z okolic osady Zwierzyniec


Dolna cześć pnia - widok od południa (2009r.)
obwód pnia na wys.130cm (2009r.)
394cm
wysokość drzew 46m
wykiełkował XIXw.

Potężny świerk rosnący na skraju zrębu, jeden z najpotężniejszych w Puszczy Białowieskiej. Można się tylko zastanawiać, co zadecydowało o tym, że drzewko po prostu nie zostało ciachnięte, bo wydaje się, że polanka o powierzchni ok.0,25 ha  obok niego powstała w następstwie wycięcia fragmentu lasu jeszcze wtedy, gdy nie obowiązywało moratorium na wycinkę drzew, których wiek przekracza 100 lat – więc nic tak prawdę nie stało na przeszkodzie, aby drzewko definitywnie przestało, za sprawą człowieka np. z piła, szumieć w białowieskim mateczniku.

Ale chwała Najwyższemu, że drzewko się jednak uchowało i nadal szumi, a ma czym szumieć, bo koronę ma potężną !

   Ogólnie to bardzo perspektywiczne drzewko i wydaje się, że jest szansa, żeby sporo jeszcze nam pociągnie i  pewnie ustanowi kolejny rekord obwodu pnia dla świerku Puszczy Białowieskiej. Przynamniej , ja tak pytuje! Zwłaszcza, że pomimo swoich rozmiarów nie jest jeszcze, jak na świerk białowieski, za stare. Myślę, że może mieć góra 200 latek! Najwyraźniej rośnie na bardzo dobrym siedlisku, koronę ma bardzo dorodną i gęsto pokrytą igliwiem. Nigdzie indziej w Puszczy nie widziałem świerka o tak potężnych rozmiarach w tak dobrej kondycji!

Polanka ułatwia całościową obserwację drzew , można mu się dokładnie przyjrzeć, a nawet w lecie zrobić fotkę pokroju całego drzewa!
W dzień pogodny fajnie się pod nim siedzi, bo słoneczko nieźle tam operuje i ogólnie przyjemnocha pod nim zagości w pozycji horyzontalnej.
(oprac. i zdjęcia:Tomasz Niechoda)
 

HASŁA POWIĄZANE:

Najpotężniejsze świerki (Puszcza Białowieska)

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda