Dąb Jędrek


Pani Małgorzata Karczewska
i potężny kolumnowy pień "Jędrka" (2009r.)
obwód pnia na wys.130cm (2009r.) 572cm
wysokość ok.30m
wykiełkował XVIIw.

  Bardzo ładny dąb, rosnący w Obrębie Ochronnym Hwoźna Białowieskiego Parku Narodowego. Drzewo stoi na brzegu odlesionej doliny rzeki Narewki i z tego względu nie musiało zbyt intensywnie rywalizować z innymi drzewami o światło – stąd jest , jak na dąb białowieski, nie za wysokie, ale trzeba przyznać, że ma swój niepowtarzalny urok – ładną, choć niską, kolumnę pnia i symetryczną bardzo wdzięcznie wyglądającą koronę.

   Drzewo zostało wyśledzone w Białowieskim Mateczniku  przez Nadleśniczego Obrębu Ochronnego Hwoźna – Andrzeja Karczewskiego i na część swojego odkrywcy nosi nazwę „Jędrek”.

   Obwód pnia drzewa na wys.130cm w najwyższym stopniu budzący szacunek – 572cm – pozwala zaliczyć je pod względem obwodu pnia do ścisłej czołówki dębów rosnący w Obrębie Ochronnym Hwoźna. Wysokość drzewa ok.30 metrów też przyzwoita, choć nie rekordowa, ale w zestawieniu z 10 piętrowym blokiem jędrkowe konary z łatwością sięgnęłyby 7-8 piętra!

   Żywotność drzewa przyzwoita i nie zanosi się, żeby w najbliższym czasie miało nam „wyciągnąć korzonki”.

    U podstawy pnia niewielka dziupla , z której wysypuje się próchna, ale to rzecz normalna u tak starych dębów, z których większość ma już w środku pień pusty. (oprac.Tomasz Niechoda, zdjęcia:Janusz Korbel)
 

 


 

ARTYKUŁY:

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2007)

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2008)

 

 

LINKI:

 

 

 

 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda