Marta – najpotężniejsza sosna w Puszczy Białowieskiej


Podstawa pnia sosenki cholernie zawalona - trudno sensowną fotkę pstryknać - widok od zachodu (2009r.)
obwód pnia na wys.130cm (2009r.)
 391cm
wysokość drzewa  40.4m
 wykiełkowało  XVIIIw.
 

Zdaję się, że spośród znanych sosenek białowieskich najpotężniejsza - większa nawet od słynnej „Wielkiej Sosny” rosnącej po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej, jednej z głównych atrakcji turystycznych tamtej strony Puszczy. Drzewo nosi imię Pani Marty Popławskiej - wielkiej miłośniczki białowieskiej kniej.

Nasza białowieska Marta
w pełnej krasie (2010r.)

    Nasza sosenka ma potężny pień nieco pochylony na południe, wysoką, dobrze oczyszczona strzałę pnia, zgrabną obficie pokrytą igłami koronę. Kondycji drzewa nad wyraz dobra i nie zanosi się, żeby drzewko w bliżej sprecyzowanej przyszłości miało nam w następstwie zasuszenia koronki w „kalendarzy kopnąć”. Naturalnie jeżeli chodzi o innego typu rodzaj zejścia z tego drzewnego padołu – np. brutalne wywalenie drzewka przez wiaterek! –  nie jesteśmy w żaden sposób w stanie tego przewidzieć – nawet przy użyciu szklanki - sztuk jedna – z tymi , jak się one nazywają – o właśnie : fusami!

    Co prawda nasza sosenka ustępuje „Wielkiej Sośnie” z białoruskiej strony Puszczy pod względem obwodu pnia, który w jej przypadku wynosi 391cm,ale znacznie przewyższa ja wysokością, bo aż o 10 metrów – liczy bowiem 42m! Jak widać jest to prawdziwy kolos sosnowy!

   Drzewko rośnie, jak mi się wydaje, na żyznym siedlisku i chyba, właśnie za jego sprawą osiągnęło tak duże rozmiary. Z terenu zagospodarowanej części Puszczy znam tylko jedną sosnę, która osiągnęła niegdyś większy obwód pnia: sosna  bartna z oddz.550, ale już dawno temu drzewko to udało się "tam, skąd nikt nie wraca”. A na terenie rezerwatu ścisłego takich sosen - tzn. grubszych od tej - było co najmniej 4 (np. sosna dwubartna z oddz.284), ale wszystkie podzieliły los sosenki z oddz.550 i kopnęły przed kilkudziesięciu laty - nie inaczej - jak w kalendarz, ale chyba większego wyboru nie miały w kwestii tego w co kopnąć!(w swoich rozważaniach  dotyczących obwodu pni sosen białowieskich nie biorę pod uwage tzw. sosny dubeltowej oraz tzw. martwej sosny dubeltowej, której obwód wynosił 394cm)

   Biorąc od uwagę żyzność siedliska , na którym sosna rośnie można przyjąć, że drzewko ma ok.250-300 lat! – więc jak na sosnę białowieską nie jest za stare. Znane są znacznie cieńsze sosenki – rosnące na mniej żyznym siedlisku - których wiek nawiercanie pnia pozwoliło oszacować na blisko 400 lat!

    Sosenka nigdy nie była pomnikiem przyrody i zdaję się, że nigdy nie wzbudzała większego zainteresowania, aż do czasu pojawienia się w białowieskiej kniei osobnika ( w tym wypadku płci męskiej), który postanowił się nieco więcej wokół niej zakręcić. I tak sosenka swojej anonimowości się wyzbywszy od razu jako puszczański dominant sosnowy w naszej encyklopedii się zapisała! Ciekawe na jak  długo jako dominat? (oprac.Tomasz Niechoda, zdjęcia: Tomasz Niechoda)


 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda