Osiedle Lipowa (Hajnówka)


Bloki osiedla oddane do użytku
w latach 80-tych XXw. (2009r.)
wybudowane lata 80-te XXw.
Dzielnice Hajnówki

Dzielnica Hajnówki powstała przy najstarszej ulicy miasta – Lipowej. Zostało wybudowane w latach 1980 – 1985. Zlokalizowane je po lewej stronie ul. Lipowej od ul. Batorego do Miłkowskiego. Łącznie oddano do użytku 27 bloków o powierzchni użytkowej mieszkań 41 774 m².

  Pierwotnie wieś Hajnówka zajmowała teren od początkowego odcinka ulicy Lipowej do skrzyżowania z ul. Batorego. Dalej znajdowały się pola i łąki mieszkańców wsi. W latach 20. i 30. zaczęło tu osiedlać się coraz więcej ludności. Powstawały nowe domy. Teren ówczesnej wsi Hajnówka rozciągnął się do wsi Lipiny. Podczas kampanii wrześniowej na skrzyżowaniu ulic Lipowej i Batorego  miała miejsce potyczka oddziału Wojska Polskiego z niemieckimi czołgami. W tym miejscu jeden z czołgów niemieckich został zestrzelony przez działko przeciwpancerne, którego dowódcą był kapral Bolesław Bierwiaczonek. Samo osiedle Lipowa nosiło nazwę Trzydziestolecia PRL. Osiedle składa się z kilkunastu bloków z wielkiej płyty, ocieplonych styropianem w latach 2008-09.

   Ulice: Lipowa, Nadbrzeżna, Rzeczna, St. Batorego, St. Miłkowskiego, W. Wróblewskiego (oprac i zdjęcia: Krzysztof Parzych)

 

 

 

LINK:

Osiedle "Lipowa" - więcej zdjęć (galeria  Krzysztofa Parzycha)

 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda