Osiedle Millenium (Hajnówka)


Jeden z bloków Osiedla Millenium (2007r.)
 Dzielnice Hajnówki
 

Pierwotnie na terenie osiedla znajdowały się baraki wojskowe wybudowane przez Niemców w latach 1915-18 . Jest to pierwsze w Hajnówce osiedle złożone z bloków - powstało w 1960 r.

    Na osiedlu znajduje się kilkanaście bloków 2 piętrowych w następnych latach dobudowano kolejne 4 piętrowe bloki. W tym samym okresie wybudowano tu przedszkole.

    W latach 1953 – 1960 ówczesne Zakłady Suchej Destylacji Drewna (obecnie spółka Gryfskand) wybudowały dziesięć jednakowych, dwupiętrowych budynków, w każdym po osiemnaście mieszkań dwupokojowych z kuchnią. Budynki zostały zlokalizowane przy dzisiejszej ulicy Batorego.

    Jako ciekawostkę można wspomnieć, że dwa z tych budynków ma pomieszczenia piwniczne znajdujące się pod właściwymi piwnicami,zaopatrzone we włazy usytuowane na zewnątrz budynku.Znając ówczesną sytuację polityczną można domniemywać,że pomieszczenia te pomyślane były jako schrony przeciwatomowe.

Ulice:

 3-go Maja , Ks. I. Wierobieja , Kosidłów , Osiedle Millenium , Piaski , St.Batorego , Wł. Jagiełły , Zaułek Targowy (oprac. Krzysztof Parzych)

 

LINKI:

Pokaz slajdów (Krzysztof Parzych)

Galeria zdjęć (Krzysztof Parzych)

 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda