Dąb w Krzyżach


 Podstawa pnia dębu - widok od zachodu (2010r.)
obwód pnia (2010r.) 550cm
wysokość drzewa ok.25-28m
wykiełkował XVIIIw.
pomnik przyrody nr rej. 355

Ciekawe drzewko, rosnące na Krzyżach , niedaleko wlotu do Białowieży szosy z Hajnówki – wielokrotnie podziwiałem jego koronę – gęsto pokryta liśćmi - jadąc na rowerze szosą główną Hajnówka- Białowieża, ale nigdy nie chciało mi się do niego podejść, żeby mu się dokładnie przyjrzeć. W tym roku dzięki zimie stulecia (2009/2010r.) i rekordowej pokrywie śnieżnej (80-90cm) nie za bardzo mogłem głębiej wniknąć w las – więc z braku innego zajęcia postanowiłem wreszcie dokładniej przyjrzeć się temu dębczakowi.

   Drzewo rośnie na prywatnej posesji, ale dzięki uprzejmości mieszkających tam osób i ich psa (zamkniętego przez gospodarzy w domu na czas dokonywania przeze mnie oględzin drzewka) mogłem wykonać to co w takich przypadkach robię: pomiar obwodu pnia i zrobienie kilku fotek.

   Drzewo nie jest typowym dębem puszczańskim – ma niską kolumnie pnia (ok.3-4m) oraz rozłożysta koronę złożoną z potężnych konarów. Widać, że od dawna drzewo rośnie na otwartej przestrzeni. Z tego co mi powiedział właściciel posesji – dąb jest w dobrej formie i ma gęsto pokryta liśćmi koronę. Obwód drzewa słuszny – 550cm , a więc taki sam jak miał Dąb Jagiełły w chwili upadku, ale od razu trzeba zaznaczyć, że „Jagiełło” rósł w zwartym drzewostanie i musiał mozolnie piąć się do góry, a ten z racji miejsca raczej był nastawiony na rozrost w kierunku horyzontalnym (przynajmniej w ostatnich 100-150 latach). W przypadku taki dębów o obwodzie 550cm uzasadnione byłoby porównywanie ich wieku do dębów rosnący w zwartym drzewostanie o obwodzie 450 cm. Ten metr w obwodzie to jest taki handicap obwodowy uzyskany dzięki swobodnemu dostępowi do światła i braku konieczności pięcia się ku górze, z możliwością znacznej rozbudowy aparatu asymilacyjnego , jakim jest korona drzewa. Najpewniej drzewo wykiełkowało w XVIII wieku.

   Z dębów rosnących na Polanie Białowieskiej pod względem obwodu pnia ustępuje tylko najgrubszemu dębczakowi rosnącemu w Dąbrowie w Parku Pałacowym. (oprac. i zdjęcia: Tomasz Niechoda)

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda