Dąb - najwyższy w Polsce o obowdzie ponad 500cm


Piekna podstawa pnia  dębu (2010r.)
obwód pnia (2010r.)
      540 cm
wysokość
42m
wykiełkował
XVII w.

W jednym z uroczysk Białowieskiego Parku Narodowego został znaleziony najwyższy dąb szypułkowy  o obwodzie ponad 500cm rosnący nie tylko w BPN czy całej Puszczy Białowieskiej ale w całej Polsce. Jednak obecnie najwyższy dębem szypułkowym nie tylko w Polsce, ale też w Europie jest dąb o obwodize pnia 387cm rosnący w innej części BPN - jego wysokość to 43.6m!

   Jak dotąd za najwyższy dąb białowieskich uchodził dąb rosnący w oddz.283 - miał mieć rzekomo 43 metry wysokości, ale wiele wskazuje na to, że pomiar tego drzewa został przeprowadzony mało precyzyjnie - faktyczna wysokość drzewa to "zaledwie" 38.6m. Także innych z dębów wymienianych przez prof. Falińskiego  - kandydat do palmy pierwszeństwa jeżeli chodzi o wysokość okazał  się nieco niższy - 41.2m (profesor podawał wysokość 42 metrów).

  Drzewo jest w niezłej kondycji - rośnie w towarzystwie kilku innych - niewiele niższych - olbrzymich dębów. Ma ładną kolumne pnia i mocno strzelające w górę konary(oprac. Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl).

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda