Sosna ze śniotem na hwozdowni


Widoczna barć i śniot wiszący na hwozdowni (2010r.)
obwód pnia (2010r.) 280cm
wysokość (2010r.) ok.11m
wykiełkowało  XVIIw.
zamarło ok. 100 lat temu

W dniu 10 sierpnia w jednym z uroczysk na terenie rezerwatu ścisłego BPN została znaleziona przez Pana Kosmę Gutowskiego sosna bartna, na której pniu na małym kołeczku zwanym hwozdownią wisi dobrze zachowany śniot- czyli deska dębowa służąca bartnikowi do zasłaniania barci. Co ciekawe - już o tym drzewie przed 70 laty wspominał w swojej książce "Ślady dawnego bartnictwa puszczańskiego na terenie Białowieskiego Parku Narodowego" także prof. Karpiński. W tej pracy profesor tak opisuje to drzewo:

   "Sosna: pierśnica 81 cm, wysokość 16m. Wierzchołek obcięty. Drzewo martwe , konary odłamane, bez kory. Barć na wys. 5,5 m, wykończona. Otwór bartny od południa Drzewo pochylone na południowy wschód. "Klucze" i "hwozdownia" w dobrym stanie. Śniot wisi na "hwozdowni", "płaszki" brak. Dodatkowe "oko" z lewej strony, w górze barci"'

   Na sośnie nadal widoczny jest numer 47, pod którym to drzewo figuruje w książce profesora. Opis sosny pochodzi z lat 30-tych XX wieku i trzeba przyznać, że poza utracony w międzyczasie wierzchołkiem, dziś drzewo prezentuje się podobnie, jak 70 lat temu. Wiele wskazuje na to, że uschło ponad 100 lat temu! (oprac. Tomasz Niechoda, zdjęcia: Janusz Korbel)

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda